Fazuľu namočíme deň pred tým ako ju budeme variť.
Mala by sa robit aj so zápražkou, ale dá sa robiť aj tak, že na tuku opražím len cibuľku a dám červenú papriku. Potom sa este dáva cesnak, majoránka- po dovarení, čierne korenie.
Fazuľu prebrať (bývajú kamene, hlina, alebo zlé fazuľky), umyť, môže sa dať na noc namočiť do vody, dať variť do vody spolu s klobáskou, alebo údeninou a čiernym korením. Ja to dávam variť do tlakového hrnca asi 1 –1,5 hodiny, kým nie je mäkká. Potom vybrať z hrnca klobásu (údeninu), fazuľu nechať variť na stíšenom ohni.
Zvlášť do malej rajnice dať hriať olej do neho opražiť nadrobno nakrájanú cibuľku. Keď sa trochu opraží pridať do horúceho múku a opražiť trochu na zásmažku. Keď je to opražené dať rajničku dole zo sporáka a pridať papriku, riadne premiešať a zaliať studenou (!) vodou. Zásmažku vo vode riadne rozčvrdlať ( ja mám na to takú drôtenú špirálku), aby nezostali hruky z múky. Potom pridať za stáleho miešania do vriacej fazuli. (Ak voda so zásmažkou je príliš hustá dá sa urobiť tak, že do fazuli pridáš len časť a potom znovu doleješ vodu, riadne rozčvrdláš a tak pridáš do fazuli.) Necháš variť 10 minút za občasného premiešania, aby spodok neprihorel.
Medzitým pridaš soľ, cukor, nadrobno pokrájaný , alebo pretlačený cesnak. Nakoniec zvýšiť plameň a pomaly za stáleho miešania pridávať smotanu. Keď ju pridáš celú, potom keď sa začnú robiť bublinky z vretia hneď vypnúť. Celkom nakoniec pomaly dochutiť octom za stáleho miešania ( aby sa pokrm nezrazil). Keď sa Ti bude zdať že niečo chýba, kľudne to môžeš pridať. Niekedy je taká mdlá a vtedy treba pridať všetko (soľ, cukor, ocot) – ja to volám plnosť chuti. Hustota celého jedla závisí od toho koľko dáš vody, oleja s múkou. Môže to byť prívarok aj polievka. Množstvá som Ti napísala také ako varievam ja. Keď varím fazuľu bez klobásky, tak potom zvlášť na oleji opražím párky a tie sa potom dávajú na tanieri na hotovú fazuľu.
Na rozpálený olej dať opiecť mäso pokrájané na kocočky stále miešať, aby neprihorelo, potom pridať nadrobno nakrájanú cibuľu a zelenú papriku, opekať a miešať. Pridať koreniny okrem majoránky, soľ a pokrájanú rajčinu. Nechať trochu podusiť vo vlastnej šťave, aby mäso presiaklo koreninami. Zaliať vodou, pridať nakrájané zemiaky a variť domäkka. Po dovarení pridať majoránku a dochutiť. Paprika a rajčina alebo lečo sa nemusia dávať. Môžeš to variť bez toho a ochutnať, ak sa Ti to nebude zdať ono, tak môžeš ich pridať až na konci a povariť. Ak pridáš menej vody môže z toho byť hustý guláš.
Hríby dať namočiť do vody asi 1 hod. Hríby aj so zemiakmi pokrájanými na kocočky dať variť asi 1/2 hodinu, pridať korenie soľ. Zvlášť urobiť zápražku – na olej opražiť nadrobno nakrájanú cibuľku, pridaťmúku, koľko poberie, aby bola hustá, opražiť, dať dole zo sporáka a pridať papriku. Dobre premiešať, zaliať studenou vodou- rozčvrdlať a za stáleho miešania pridať do variacich sa hríbov. Variť za občasného premiešania 10 minút(aby neprihoreli), pridať pomaly za stáleho miešania smotanu, vypnúť variť, pridať cukor a za stáleho miešania ocot podľa chuti.
Pór pokrájame na tenke kolieska, v hrnci rozohrejeme maslo pridáme pór, osolíme, okoreníme a chvíľu popražíme, potom prilejeme asi 2 l vody a uvedieme do varu. Nakrájane zemiaky na kocky pridáme do polievky, pridáme bujon a vegetu a povaríme, keď sú zemiaky mäkké pridáme halušky, chvílú povaríme, potom dáme do hotovej petržlenovú vňať. Cesto na halušky musí byť také poloriedke aby neboli tvrdé, len toľko múky tam dáš.
Zeleninu pokrajat na kocky, dat dusit na spenenu cibulku s cesnakom. Udusit do makka, pridat vodu, povarit asi hodinu. Nakoniec rozmixovat ponornym mixerom do hladka.
Šošovicu variť vo vode 3-4x viac ako je šošovice aj s klobásou a zemiakmi. Keď je uvarená, asi 1 hod. Vybrať klobásu. Šošovicu nechať mierne variť.
Zvlášť si pripraviť olej asi 1dcl a múku (podla toho aká ma byť hustá – hustejšia viac oleja a múky). Do oleja dať opražiť nakrájanú cibuľu, po chvíli pridať múku. Chvíľu opražiť, vypnúť, dať papriku, zaliať studenou vodou, dobre rozmiešať a za stáleho miešania pridávať do vriacej šošovice. Variť 10 min. Občas pomiešať.
Potom pridať pomaly sladkú smotanu, miešať a vypnúť, keď začne vrieť. Osoliť, ocukriť, trochu ocot. Na začiatku sa možu dať aj zemiaky a na konci cesnak
Prajeme dobrú chuť...
Umytú nakrájanú fazuľku dáš variť do vody, pridať čierne korenie ( ak dávaš fazuľku z pohára treba ju ochutnať aká je mäkká a ochutnať aj nálev či je dobrý. Ak je dobrý môže sa dať variť spolu s fazuľkou, ale obyčajne nebýva dobrý, máva čudnú chuť. Potom ak sa dá nálev treba o to menej posoliť keď je slaný) a na menšie kúsky pokrájané zemiaky.
Keď je fazuľka mäkká, urobí sa zvlášť zápražka : na oleji sa popraží nadrobno nakrájaná cibuľa, pridá sa múka, trochu sa opraží a dá dole zo sporáka. Potom sa pridá paprika, dobre sa premieša, zaleje studenou vodou a riadne rozčvrdlá. Potom sa za stáleho miešania pridá do vriacej fazuľky. Nechá sa vari? 10 minút, medzitým sa pridá soľ, cukor, bazalka.
Po 10 minútach sa pridá za stáleho miešania smotana a keď začne vrieť, odstaví sa zo šporáka. Nakoniec sa dochutí octom. Najlepšie sa k takejto fazuľke hodí dusené mäso na rasci (bravčové, hovädzie alebo kuracie).